Görselle Arama Yapma – Bilgisayarda ve Telefonda Google Görselle Arama Linki

Google görsel arama ya da diğer adıyla görselle arama özelliği olan bir arama motorudur ve Google’da tersine görsel arama özelliği sayesinde bilgisayar ve telefonda görselleri aramak ve bulmak çok kolaydır. Bilinenin aksine Google görsel arama özelliğini telefonda da kullanabilirsiniz.

Görsel Arama, bir öge üzerinde arama yapma ve yazdıklarınızla ilgili görseller bulma özelliğidir. Çoğu arama motoru bu özelliği sunar. Peki ya bir görseliniz varsa ve onun tüm ayrıntılarını öğrenmek istiyorsanız… Ya da birbirine benzeyen fotoğraflar mı buldunuz? İşte burada tersten resim arama yapmanız gerekir.

Başlıklar

Hemen Google görselle arama yapmak için tıklayın

Google Görsel Arama Bilgisayar

 • Google’da tersine görselle arama yapmak için;
 • Bir masaüstü bilgisayarda buradan images.google.com adresine gidin.
 • Kamera simgesine tıklayın.
 • Çevrimiçi ortamda gördüğünüz bir görüntünün bağlantısını (URL’sini) yapıştırın.
 • Bilgisayardan bir görüntü yükleyin.
 • Ya da bilgisayardan bir görüntüyü sürükleyip alana bırakın.

Ayrıca Google Görsel Arama sonuçlarında müstehcen / pornografik içeriği engellemek için Güvenli Arama’yı açma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Google Görsel Arama Telefon

Google, tersten görsel arama işlevini sınırlı da olsa telefonlara ve tabletlere yerleştirdi.

images.google.com’u telefonda açtığınızda arama çubuğunda kamera simgesi görünmez. Kamera simgesinin görünmesi için masaüstü sürümünü telefona yüklemeniz gerekir. images.google.com Safari’de çalışır, ancak en iyi performansı Chrome uygulamasında elde edersiniz.

iPhone telefonda Google görselle arama yapmak için;

 • Safari’de, sol üstteki aA simgesine dokunun.
 • Masaüstü Sitesi İste’yi seçin.
 • Chrome’da üç noktalı menüye dokunun.
 • Açılan menüde aşağı kaydırın.
 • Masaüstü Sitesi İste’yi seçin.

Her iki tarayıcıda da bu, Google Görseller’in masaüstü sürümünü açar. Dolayısıyla bu sayede kamera simgesi görünecektir. Ardından film rulonuzdaki fotoğrafları yükleyip arama yapabilirsiniz.

Telefonun modeline bağlı olarak, Chrome tersten görsel arama geçici bir çözümğ de destekler:

 • Aramak istediğiniz resmi tarayıcınızda gördüğünüzde, bir açılır menü görünene kadar parmağınızı resmin üzerinde tutun.
 • Alttaki Bu Görsel için Google’da Ara’yı seçin. 

Not: Bu seçenek, Google uygulamasında veya diğer tarayıcılarda (Safari’de bile) ÇALIŞMAZ. Yalnızca Chrome’da çalışır.

Herhangi bir nedenle bu işe yaramazsa, Görüntüyü Yeni Sekmede Aç’ı da seçebilirsiniz. Ardından URL’yi kopyalayın, images.google.com’a geri dönün ve URL’yi yapıştırın. 

Her iki yöntemde de, ters görüntü arama sonuçları görünür; sadece görselleri görmek için yukarıdan Daha fazla boyut seçeneğine dokunmanız gerekebilir. Animasyonlu GIF’leri, küçük resim eşdeğerlerini arama veya orijinal görüntüde kullanılan renk düzenine göre arama gibi sorgunuzu filtrelemek için seçenekler göreceksiniz.

Google Lens  ayrıca bir tersten görsel arama seçeneği sunar. Lens’in kendi mobil uygulaması da vardır. Ancak aynı zamanda Google uygulamasının, Google Fotoğraflar ve Google Asistan uygulamalarının içinde de yüklüdür. Ancak Google Lens, bir kaynak görüntü bulmaktan çok, anında çeviri, bir şeyleri tanımlama veya satın alınacak bir ürün bulma gibi görevleri gerçekleştirmenize yardımcı olmaya yarar.

Tersine Görsel Arama Uygulamaları

Uygulama kullanarak görsel arama yapmayı, tarayıcıdan arama yapmaya tercih ediyor olabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda mutlaka bulunması gereken görselle arama uygulamaları aşağıda.

CamFind (Ücretsiz)

Android  ve  iOS için ücretsiz.

Bu, akıllı telefonunuzla çekim yapmak, benzer ögeleri aramak ve bir ürün satın alacaksanız fiyat karşılaştırmaları yapmaya yarayan bir uygulamadır.

Reversee (Ücretsiz)

iOS için ücretsiz

Bu uygulama, benzer görselleri aramak için resimlerinizi doğrudan Google Görseller veritabanına gönderir. Ancak Bing ve Yandex’ten de sonuçlar almak için uygulama içi satın alma yoluyla 3,99 ABD doları karşılığında profesyonel sürüme yükseltebilirsiniz.

Reverse Image Search: Eye Lens

iOS için 2,99 dolar

Bu, girdiğiniz bir uygulama değil, diğer uygulamalara bir uzantı ekleyen bir uygulamadır. Bu uzantı düğmelerinden birini Fotoğraflar, Facebook ve diğer uygulamaların içine yerleştirecek, böylece Kopyala veya Gönder ile birlikte Görsel Ara seçeneğiniz olacak  . Sonuçlar mobil tarayıcınızda görünür ve Google, TinEye ve Yandex’den gelir.

Photo Sherlock

iOS için 1,99 dolar, Android’de ücretsiz

Photo Sherlock’un bir web sitesi de var. Bu, bir mobil tarayıcıda iyi çalışır. Google ve Bing sonuçlarında görsel arama yapar. Aranacak fotoğraflar hemen hemen her uygulamadan paylaşılabilir. Hatta flört uygulamaları bile. Böylece sağa kaydırdığınız (beğendiğiniz) kişinin profilinin çalıntı bir fotoğrafla oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.


Google Arama Özellikleri


Uygunsuz Sonuç Filtresi Nasıl Kapatılır

Leave a Reply

%d bloggers like this: