Gmail mail kurulumu nasıl yapılır? Gmail SMTP, POP3, IMAP Kurulumunda Varsayılan Ayarlar

Gmail SMTP ayarları ve kurulumu nasıl yapılır? Hızlıca Gmail SMTP, POP3, IMAP kurulumunda varsayılan ayarları yapın. İşte Gmail SMTP, POP3 ve IMAP ayarları kullanımı.

 

Gmail SMTP ayarları nasıl yapılır?

Gmail ile Outlook veya Thunderbird gibi bir e-posta hizmetinden posta gönderebilmek için, mail kurulumu ve hizmetlerin Gmail’in e-posta sunucularıyla nasıl iletişim kuracağını anlaması gerekir. Bunu Basit Posta Aktarım Protokolü, yani SMTP sunucuları aracılığıyla yapar. Ayarlar, Gmail ile giriş yapacağınız tüm e-posta sağlayıcılarındaki mail kurulumu için aynıdır.

Gmail’deki maillerinizi ayrı bir e-posta istemcisi aracılığıyla almak istiyorsanız, Gmail hesabını başka bir e-posta istemcisinde kurmanız ve giriş yapmanız gerekir. E-posta istemcisinin iletilerinizi www.gmail.com‘dan nasıl alacağını bilmesi için İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) ayarlarını sağlamanız gerekir.

IMAP ile e-postalar her zaman sunucudadır ve yerel istemcilerle senkronize edilir. Bu, posta kutunuza birkaç cihazdan (bilgisayar, dizüstü bilgisayar, telefon, tablet) erişmeniz gerektiğinde veya birkaç kişinin erişmesi gerektiğinde – tek bir cihazda gerçekleştirilen harflerle yapılan tüm işlemler (bir harfi okundu olarak işaretleme, taşıma Klasörler arası harfler, silme vb.) kalanlarda görüntülenecektir. Web arayüzünü posta istemcisi ile birlikte kullanmayı planlıyorsanız, posta istemcisinin de IMAP aracılığıyla yapılandırılması gerekir.

Gmail smtp imap pop3 ayarları

IMAP’in Gmail mail kurulumu sırasındaki dezavantajı, tüketilen İnternet trafiğinin biraz daha fazla olmasıdır.

POP3 ve IMAP protokolleri üzerinden erişim, yalnızca “Posta/Hizmetler” bölümünde “Posta Hizmeti” hizmeti etkinleştirildiğinde sağlanır. Bu hizmet yalnızca gelen postaları almanıza ve web arayüzü veya üçüncü taraf SMTP sunucusu aracılığıyla mektup göndermenize izin verir.

Gmail POP3 ve SMTP Ayarları

Gmail POP3 ve SMTP sunucuları, e-postaları almak ve mail kurulumu için bir protokoldür. IMAP, postaların direkt e-posta sunucusundan gelmesini ve yönetilmesini sağlayan daha modern bir protokoldür. POP3 protokolünü kullanarak posta görüntülerken, tüm e-postalar kullanıcının bilgisayarına indirilir ve otomatik olarak sunucudan temizlenir. Harflerle yapılan diğer tüm işlemler kullanıcının bilgisayarında gerçekleştirilecektir. POP3 protokolü, tek bir bilgisayardan yalnızca bir kişi posta kutusu kullanıyorsa ve İnternet erişimi sınırlı veya tutarsızsa uygun olabilir.

 • SMTP sunucusu, yalnızca e-posta göndermeyi destekleyen bir posta sunucusudur. SMTP sunucusunu POP3 sunucusuyla karıştırmayın. “Mail/Hizmetler” bölümündeki “SMTP Sunucusu” hizmetine bağlandığınızda her yerden mail gönderebileceksiniz.
 • SMTP sunucumuzu kullanırken 25 numaralı bağlantı noktası kullanılır ve “SSL” (port 465) ve “TLS” (25 veya 587 numaralı bağlantı noktası) güvenli bir bağlantı kullanabilirsiniz. Posta istemcinizin ayarlarında bağlantı parametrelerini seçebilir veya değiştirebilirsiniz.
 • Bazı ISS’ler 25 numaralı bağlantı noktasını engeller. Bu durumda, bağlantı noktasının engellemesini kaldırmak için ağ yöneticinize başvurmanız veya alternatif bir 587 numaralı bağlantı noktası kullanmanız gerekir.
 • ISS’ler genellikle kendi yerel SMTP sunucularını sağlar. Bu durumda, bu hizmeti etkinleştirmek gerekli değildir. ISP’nizin SMTP sunucusunu kullanabilirsiniz.

Varsayılan Gmail SMTP Kurulumu

Gmail SMTP sunucusu aracılığıyla gönderilen e-postaları kaydetmek ve dizine eklemek için Google’ın hizmetini kullanabilirsiniz. Böylece Google kolayca bulmanız için tüm e-postalarınızı Google sunucularında yedekler. Gmail veya G Suite hesabınızı kullanmaya ve gelen postaları almaya karar verirseniz, tüm postalarınız uygun bir yerde saklanır. Ayrıca, Google SMTP sunucusu 25 numaralı bağlantı noktasını kullanmadığından, bu, ISS’nizin e-postanızı engelleme veya spam olarak işaretleme olasılığını azaltacaktır.

E-posta programınız aracılığıyla Gmail hesabınızdan e-posta göndermek istiyorsanız, Gmail SMTP sunucu ayarlarınıza mı ihtiyacınız var?

Gmail SMTP ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • SMTP sunucu adresi: smtp.gmail.com
 • Gmail SMTP kullanıcı adı: Gmail adresiniz
 • SMTP şifresi: Gmail şifreniz
 • Gmail SMTP bağlantı noktası (TLS): 587
 • SMTP bağlantı noktası (SSL): 465
 • SMTP TLS/SSL gerekli: Evet

Gönderilen e-postaların Google tarafından Gönderilmiş Öğeler klasörüne otomatik olarak kopyalanması için, hesabınız için IMAP erişiminin etkinleştirildiğinden de emin olmalısınız. Bunu yapmak için Gmail ayarlarına gidin ve Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini açın. Ardından, IMAP Erişimi bölümüne gitmeli ve hesabınız için IMAP erişiminin etkinleştirildiğinden emin olmalısınız.

Kullanılan adres Gmail veya G Suite ayarlarında olduğu gibi Posta Gönder adres listesinde değilse, Google SMTP sunucusu aracılığıyla gönderilen herhangi bir e-postanın Kimden satırının üzerine hesapla ilişkili varsayılan e-posta adresini otomatik olarak yazacaktır. Bu listeyi görüntülemek için ayarlar ekranındaki Hesaplar ve İçe Aktarma sekmesini kullanın.

IMAP ve SMTP arasındaki fark nedir?

 • Kısa cevap, IMAP’nin e-posta sağlayıcılarınızın sunucusuna bağlanması ve e-posta almak için kullanılması, SMTP ise diğer sunuculara posta göndermek için kullanılmasıdır.
 • IMAP (İnternet Mesaj Erişim Protokolü), e-posta sağlayıcınızın tüm mesajlarınızı kendi sunucularına kaydetmesini sağlayan bir protokoldür. Bir e-posta istemcisi veya web posta aracı kullanıyor olsanız da, Gmail e-posta hesabınıza bağlanabilir, mail kurulumu yapabilir ve aldığınız her maili görüntüleyebilirsiniz. Çünkü bütün veriler her zaman istemcilerin sunucularında depolanır.
 • STMP (Basit Posta Aktarım Protokolü), hesabınızdan diğer hedeflere e-posta göndermek için kullanılan protokoldür. E-posta istemcinizin, özellikle diğer sunuculara giden posta göndermek için sağlayıcınızın sunucusuna bağlanmasını sağlar.

Ayrıca Gmail’in yakın tarihi hakkında bilgi almak isteyenler için bu makalemizi öneririz: Gmail nedir?

Gelen ve Giden Posta Sunucusu

Gmail hizmeti, e-posta almak ve göndermek için e-posta erişimi sunar. Güvenlik nedeniyle, e-posta sunucusu POP3 protokolünü kullanır. Yapılandırmaya devam etmeden önce, e-posta istemcinizin şifreli bir SSL bağlantısını desteklediğinden emin olun.

 • Gelen posta sunucusu (POP3) – pop.gmail.com (SSL etkin, bağlantı noktası 995)
 • Giden posta sunucusu, ISS’niz tarafından sağlanan SMTP posta sunucusu adresini kullanır.
 • Ayrıca smtp.gmail.com’u da kullanabilirsiniz (SSL etkin, bağlantı noktası 465)

Gmail’de POP3 mü yoksa IMAP mi?

Masaüstünüzde yer kazanmak sizin için önemliyse veya e-postalarınızı yedekleme konusunda endişeleriniz varsa IMAP’yi seçin. Bu, e-postalarınızın e-posta sağlayıcınızın sunucusunda depolanacağı anlamına gelir.POP3, yerel olarak depolanmak üzere e-postalarınızı indirecek ve ardından bunları sunucudan silecektir. Bu, sunucunuzda yer açacaktır, ancak yerel depolama alanınıza bir şey olursa, bu e-postalar çevrimiçi olarak kullanılamaz. Dosyalarınızın yalnızca yerel bir kopyasına sahip olmaktan memnunsanız, POP3 uygun bir seçenektir.

Varsayılan Gmail POP3 ve IMAP Ayarları

IMAP, e-posta istemcilerinin Gmail gibi bir e-posta hizmetine bağlanmasını sağlayan bir internet protokolüdür. Gmail’de IMAP, eski POP3 e-posta protokolünün yerine kullanılmaktadır. IMAP, e-postaları senkronize tutma, tek sunucuda birden çok posta kutusuna erişme ve sunucu tarafında içerik aramasına izin vermeyi sağlar. IMAP ile Gmail’inizi birden fazla cihazda okuyabilirsiniz ve mesajlar ve klasörler gerçek zamanlı olarak senkronizedir.

 • SMTP ayarları yalnızca e-posta göndermek içindir. Ayrıca e-posta alma ayarlarını da sağlamanız gerekir.
 • Posta alma, POP3 veya IMAP sunucuları üzerinden yapılır.
 • E-posta istemcinizde bu ayarları belirlemeden önce, Ayarlar > Yönlendirme ve POP/IMAP’e giderek Gmail’deki ayarlar aracılığıyla erişimi etkinleştirin.

E- mesajlarınızı diğer cihazlarda almak için, ilgili uygulamaya ilişkin talimatlara göre aşağıdaki ayarları girin:

 • Gmail IMAP sunucu adresi: imap.gmail.com
 • IMAP kullanıcı adı: Gmail adresiniz
 • Gmail IMAP şifresi: Gmail şifreniz
 • IMAP bağlantı noktası: 993
 • Gmail IMAP TLS/SSL gerekli: evet

Gmail POP Erişimi Kurulumu

Herhangi bir e-posta istemcisiyle Gmail hesabınıza POP erişimini etkinleştirmek için:

 1. Gmail’in sağ üst köşesindeki dişli çarkı seçin ve menüden Ayarlar’ı seçin.
 2. Ardından Tüm ayarları gör’ü seçin.
 3. Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini seçin.
 4. Tüm postalar için  POP’u etkinleştir veya  Yalnızca şu andan itibaren gelen postalar için POP’u etkinleştir’in seçili olduğundan emin olun.
 5. İletilere POP ile erişildiğinde öğesinin yanında, postalar indirildikten sonra ne olmasını istediğinizi seçin.
 6. Ardından En alta gidin ve Değişiklikleri Kaydet’i seçin.

Tüm E-posta İstemcileri İçin Varsayılan Gmail POP3 Ayarları

 • Gmail POP sunucu adresi: pop.gmail.com
 • POP kullanıcı adı: Gmail adresiniz (example@gmail.com)
 • Gmail POP şifresi: Gmail şifreniz
 • POP bağlantı noktası: 995
 • Gmail POP SSL gerekli: evet
 • SMTP sunucusu: smtp.gmail.com
 • Gmail SMTP bağlantı noktası (TLS): 587
 • SMTP bağlantı noktası (SSL): 465
 • SSL/STARTTLS gerektir: Evet
 • SMTP kimlik doğrulaması gerektir: Evet

Öneri: Gmail düzgün çalışmıyor diyorsanız mutlaka sorun giderme rehberlerimize göz atın.

Leave a Reply

Previous Story

Gmail şifresi nasıl değiştirilir?

Next Story

Gmail Açma ve Yeni Hesap Oluşturma Linki – Gmail hesabı nasıl açılır?

Latest from Genel

Hotmail Login

Hotmail login has been replaced by Microsoft as Outlook login. 2023 current Hotmail login and Hotmail

%d bloggers like this: